جمعه 16 خرداد 1399 - Friday, June 05, 2020
خبر خوان دانشكده مهندسي برق و كامپيوتر
Skip Navigation Linksخانه >> اخبار دانشکده >> مشاهده کامل اخبار
ساخت کوچکترین میکروفن جهان

طراحی و ساخت کوچکترین میکروفن جهان با استفاده از فن آوری نانو در سومین جشنواره بین المللی فناوری نانو در تهران موجب شگفتی بازدیدکنندگان شد و با استقبال گرم مسئولین، نخبگان، دانشگاهیان و غیره مواجه شده است.
دکتر  بهرام عزیزالله گنجی عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر طی گفت و گو یی با بیان اینکه طراحی و ساخت این میکروفن به مدت سه سال به طول انجامید؛ اظهارداشت: با استفاده از این میکروفن بسیار کوچک می توان صمعک های بسیار کوچکی ساخت که در داخل گوش افراد ناشنوا قرار گرفته و در معرض دید نیست که این ویژگی مهم توجه بسیاری از بازدید کنندگان را به خود جلب کرده است
طراح کوچکترین میکروفن جهان ادامه داد: بکارگیری این میکروفن در امور صیادی و فرستادن آن در زیر آب دریا جهت شناسایی و اندازه گیری امواج صوتی و Ultrasonic به طوریکه بتوان انواع موجودات در قسمت های مختلف دریا را شناسایی کرد را ازدیگر ویژگی های کوچکترین میکروفن جهان خواند.
وی یادآورشد: این میکروفن قابلیت جاسازی درداخل دستگاهای بسیار کوچک مخابراتی ، استفاده در پدافند و نیز قابلیت بکارگیری در امور پزشکی جهت دریافت صدای دقیق قلب برای تشخیص بیماریهای قلبی را نیز دارا می باشد.
این دکتری نانوالکترونیک، اندازه کوچکترین میکروفن جهان را نیم میلی متر در نیم میلی متر عنوان کرد و افزود: ساختمان این میکروفن بدون چشم غیر مسلح قابل رویت نیست.
دکتر عزیزالله گنجی تجاری سازی این محصول را در صورت وجود امکانات و تجهیزات صنعتی لازم در داخل کشور امکان پذیر دانست.
این مخترع  یادآورشد: این محصول در سومین جشنواره فناوری نانو در غرفه پژوهشکده فناوری نانو دانشگاه صنعتی بابل در نمایشگاه بین المللی تهران مورد استقبال بی نظیر بسیاری از نخبگان قرار گرفت


تاريخ ارسال : 14:14:40 16/8/1389


Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
رفتن به بالای صفحه